Polacy poświęcają za mało czasu na mycie rąk – zamiast przynajmniej 20 sekund, robią to 6 sekund – o takich rzeczach uświadamia nas kampania „Cała Polska Myje Ręce”.
Aż 95% Polaków nie myje poprawnie dłoni, a zaledwie 30% mężczyzn i 63% kobiet myje ręce przed opuszczeniem toalety – takie ciekawostki przeczytamy na fan page’u kampanii. Tak podstawowa higiena może nas przestrzec przed wieloma chorobami, jak zapaleniem wątroby typu A (WZW A), gronkowcem czy salmonellą. Na powierzchni dłoni może być tysiące lub miliony drobnoustrojów chorobowych, które dostają się na nie z telefonów komórkowych, klawiatur komputerowych, poręczy w autobusie, słowem – z każdego miejsca, którego się dotkniemy.
Światowa Organizacja Zdrowia opracowała instrukcję, której przestrzeganie podczas mycia dłoni ma pozwolić na usunięcie niemalże wszystkich bakterii i wirusów zagrażającym naszemu zdrowiu, zaś UNICEF ustanowiło 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk, potwierdzając wagę problemu zachowania czystych rąk.
Kampania społeczna „Cała Polska Myje Ręce” powstała 15 listopada 2014 roku. Stoją za nią studenci z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prowadząc lekcje pokazowe w szkołach oraz wykorzystując social media, takie jak Facebook, Twitter czy YouTube. Celem samej kampanii jest uświadomienie Polaków o tym, jak ważna jest higiena rąk oraz jak kluczowe jest to, aby od najmłodszych lat dbać o dobre nawyki z nią związane.
Paweł Zwoliński